03:49

ŚWIAT BYŁBY SZCZĘŚLIWSZY, GDYBY...Zielono-żółty pokój w tygryski, żyrafki i słonie- kolorowy i przytulny, z wielkim łóżkiem, kołdrą i puchatym kocem zarzuconym na środku. Prawie jak w domu, prawie, bo do domu daleko. To kolorowe pomieszczenie tak znane Stasiowi to szpital. Miejsce gdzie nie powinny znajdować się dzieci. Po środku wielkiego łóżka leży małe ciałko, przypięte do kabli i szumiących urządzeń. Chłopiec nie śpi, lekko przekręca się na bok i przytula Hipcia- swoją ukochaną maskotkę. Mama trzyma go za rękę i czyta mu bajkę, tata nerwowo stuka palcami w krzesło.

-Mamusiu, będę mógł jeszcze z innymi dziećmi pojeździć na rowerze?

Mama, choć przyzwyczajona do trudnych pytań, nie może pohamować łez, przecież wie jak ciężko będzie o nowe serduszko dla Stasia i jak trudno jest obiecywać.

-Tak Robaczku, będziesz jeździł na rowerku, będziesz z innym chłopcami budował bazy i pływał w basenie, tak jak lubisz. Pojedziesz z nami, gdzie tylko będziesz chciał, a z tatą jeszcze nie raz będziesz łowił ryby. 

Staś ma prawie 4 lata i chore serce oraz ogromną chęć poznawania świata, a przede wszystkim wolę życia!

Dowiadując się, że ktoś z naszych bliskich jest ciężko chory otrzymujemy niezwykle silne uderzenie, często burzące wybudowany wokół nas i naszych bliskich ochronny mur. Ogarnia nas najczęściej strach, przerażenie, żal i niemoc. Gdy otrząśniemy się z pierwszej fali wiadomości, zaczynamy zadawać pytania: co dalej, gdzie trzeba szukać pomocy i jak dużo czasu jeszcze zostało? Nie zależnie od wieku chorego, każdy z nich ma przed sobą jeszcze wiele lat do starości, a jeśli chorują dzieci, to całe życie.

Dlaczego cierpienie musi dopadać tak małe, kruche i bezbronne istotki?

Dziecko powinno uczyć się życia, cieszyć się dzieciństwem, nabywać umiejętności pomocne w dalszym funkcjonowaniu oraz zawierać nowe znajomości, a nie leżeć w szpitalu, cierpieć i nasłuchiwać przez otwarte okno odgłosów z ulicy- powinno je tworzyć. Nigdy nie będziemy gotowi na chorobę najbliższych, nigdy też nie uda nam się zrozumieć jej celu. Choroba dopada znienacka, w najlepszych momentach życia, wtedy, kiedy jesteśmy szczęśliwi i nie gotowi na zmierzenie się z nią. Niszczy, ale i zmusza do głębokich refleksji powodując zadumę nad nieidealnym życiem.

Chorób jest coraz więcej nie tylko tych nabytych, ale i genetycznych o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia. To niesprawiedliwe, że maluchy przychodzą na świat z tym świństwem i nie jest im dane spokojne, szczęśliwe i pełne wspomnień życie. Niektóre schorzenia są jak wyrok, ale nadziei nigdy nie można tracić, chęć życia jest najważniejsza. Powinniśmy tak myśleć nawet wtedy, kiedy widzimy niewyobrażalny ból, nieziemskie cierpienie oraz kiedy myślimy, że może byłoby lepiej gdyby... Trzeba wierzyć, że wola życia jest silniejsza nawet od medycyny, a w przypadku dzieci ich niewinność i nieświadomość następstw choroby. Oczywiście łatwo się mówi gdy obserwuje się z boku. Często w chwili pogorszenia stanu zdrowia ogarnia nas żal, mamy pretensje do Boga, a nadziei brakuje, nawet najmniejszej iskierki. Na słowa 'będzie dobrze' reagujemy z agresją i frustracją, bo jak wierzyć skoro jest coraz gorzej? Jak to wszystko sobie poukładać?

Walka o każdy dzień wiąże się nie tylko z przygotowaniem psychicznym całej rodziny do trudnej i wymagającej sytuacji, ale i finansowym. Dlatego nigdy nie jestem obojętna. Jeśli widzę wolontariusza kwestującego w interesie dziecka i rodziców- zazwyczaj wrzucam pieniążek. Nie zastanawiam się ilu z tych ludzi ma dobre intencje, a ilu oszukuje. Po prostu dobrze czuję się z tym, że choć w maleńkim stopniu pomogłam komuś, kto walczy w nadziei o lepsze jutro, walczy o zdrowie. A oszuści? To oni będą za to rozliczani i to oni powinni być zjedzeni żywcem przez wyrzuty sumienia za wykorzystywanie do zarobku historii innych.

Nie rozumiem. Czy zrozumiem? Obawiam się, że nie.

Pytania są, odpowiedzi brak, puenta tylko jedna:

Świat byłby szczęśliwszy gdyby dzieci nie chorowały, gdyby chorób nie było wcale!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 kobiecywymiar.pl , Blogger